شتابدهنده هاردتک
اینفوگرافی - بزرگترین جذب و ادغام های آمازون

اینفوگرافی – بزرگترین جذب و ادغام های آمازون

جذب و ادغام های آمازون

نگاهی به بزرگترین جذب و ادغام های (Mergers and Acquisitions) آمازون در طول تاریخ می‌اندازیم.

آمازون در طول تاریخ خریداری محافظه کار بوده است. علی رغم خرید بسیار بزرگ Whole Foods با مبلغ ۱۳٫۷ میلیارد دلار و چند خرید بزرگ دیگر مانند Zappos و Twitch، آمازون نسبت رقبای بزرگ فناوری خود کمتر نسبت به جذب دیگر استارتاپ ها و شرکت ها اقدام کرده است.

البته این روند گویا در حال تغییر است. سال ۲۰۱۷ آمازون ۱۰ شرکت خرید، که فعال ترین سال آن برای جذب و ادغام بوده است.

در اینجا اینفوگرافی از بزرگترین جذب و ادغام های آمازون در طول تاریخ که توسط CB Insights تهیه شده قابل مشاهده است.

اینفوگرافی - بزرگترین جذب و ادغام های آمازون

لیست برترین جذب و ادغام های آمازون

در اینجا ۱۲ جذب و ادغام بزرگ آمازون و تاثیر آنها در استراتژی آن را ارائه می‌کنیم:

۱- Whole Foods Market

Whole Foods Market یکی از بزرگترین جذب و ادغام های آمازونجذب و ادغام Whole Foods از دو جنبه با دیگر خریدهای این شرکت متفاوت است. این خرید ۱۳٫۷ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۷ تقریبا ۸ برابر مبلغ پرداخت شده بزرگترین خرید بعدی است. نکته دیگر این خرید توسعه شیوه‌های سنتی با این جذب است. در بلند مدت این خرید به جایگاه قدرتمندتری را به آمازون در ارسال محصولات سوپرمارکتی ارائه می‌کند.

۲- Ring

Ring یکی از بزرگترین جذب و ادغام های آمازوناین استارتاپ فناوری خانه هوشمند می‌تواند در آینده‌ای نزدیک همه گیر شود. آمازون می‌خواهد با مالکیت خود در زنگ خانه هوشمند Ring و قابلیت‌های یکپارچگی الکسا (Alexa) با بیشتر ابزارهای خانه هوشمند، به جایگاهی پیشرو در این بخش برسد.

۳- Zappos

Zappos یکی از بزرگترین جذب و ادغام های آمازونزاپوس (Zappos) اولین خرید آمازون در محدوده میلیارد دلاری بود. زاپوس برندش را مبتنی بر مشتریان و فرهنگی اختصاصی ساخت. زاپوس به خوبی با دیدگاه مشتری مداری جف بزوس (Jeff Bezos) هماهنگ بود و با این خرید یکی از رقبای آمازون به شریک آنها تبدیل شد.

۴- PillPack

PillPack یکی از بزرگترین جذب و ادغام های آمازونیکی از  جدیدترین خریدهای آمازون، پیل پک است که ورود آمازون را به بخش سلامت نشان می‌دهد. بازار شرکت‌های دارویی به سرعت به این خرید واکنش نشان دارد و ارزش سهام آنها تقریبا ۱۰ درصد سقوط کرد.

۵- Twitch Interactive

Twitch یکی از بزرگترین جذب و ادغام های آمازونخرید ۹۷۰ میلیون دلاری تویچ تعجب بسیاری را در آن زمان برانگیخت. اما آمازون از آن زمان از پایگاه به شدت وفادار این استارتاپ استفاده می‌کند تا جایگاه خود را در بازی های مبتنی بر فضای ابری را بعنوان مزیت استفاده کند.

۶- Kiva Systems

Kiva Systems یکی از بزرگترین جذب و ادغام های آمازونکیوا یک تولید کننده سیستم تکمیل رباتیک بود که به عنوان ۲۵ امین خرید آمازون از سال ۲۰۰۷ با مبلغ ۷۷۵ میلیون دلار جذب شد. که یکی از تاثیر گذارترین موارد در کسب و کار بلند مدت آمازون بود. تقریبا هیچ رقیبی در تجارت الکترونیک توانایی انبارداری آمازون را ندارد.

۷- SOUQ.com

SOUQ یکی از بزرگترین جذب و ادغام های آمازونآمازون با خرید این شرکت تجارت الکترونیک فعال در خاورمیانه، نقطه قوتی نسبت به رقبای خود مانند والمارت، پیش ورود آنها در این منطقه کسب کرد. گسترش بین المللی، خصوصا در بازارهای نوظهور، یکی از نقاط مورد علاقه در استراتژی آمازون بوده است.

۸- Quidsi

Quidsi یکی از بزرگترین جذب و ادغام های آمازونQuidsi، شرکت مادر Diapers.com، یکی از بزرگترین خریدهای آمازون در زمان خود بود. تنها ۲ سال بعد از عقد قرارداد هم بنیان گذار این شرکت Jet.com را راه اندازی نمود. که بعدها والمارت آن را با قیمت ۳٫۳ میلیارد دلار جذب کرد. آمازون نهایتا در سال ۲۰۱۷ Quidsi را به علت مشکلات سوددهی تعطیل کرد.

۹- Annapurna Labs

annapurna laps یکی از بزرگترین جذب و ادغام های آمازونجذب و ادغام Annapurna Labs توسط آمازون یکی از قراردادهای مرموز در طول تاریخ بود. در این قرارداد علت و اندازه قرارداد تایید نشد. این شرکت در سال ۲۰۱۶ چیپست‌هایی به بازار معرفی کرد با هدف بازار کم مصرف بود.

۱۰- LoveFilm International

LoveFilm یکی از بزرگترین جذب و ادغام های آمازونآمازون با این خرید در واقع نتفلیکس اروپا را در سال ۲۰۱۱ زمانی که هنوز کسب و کار ارسال DVD هنوز فعالیت می‌کرد، جذب نمود. ۶ سال بعد زمانی که کسب و کار اجاره DVD منسوخ شد، آمازون این شرکت را تعطیل و کارکنانش را به بخش Amazon Prime Video منتقل کرد.

۱۱- Audibla

Audible یکی از بزرگترین جذب و ادغام های آمازونآمازون کارش را با فروش کتاب آغاز کرد و در سال ۲۰۰۸ با این خرید از اصل خودش دور نماند. در دهه بعد از آن بازار کتاب های صوتی یکی از بخش‌های با رشد فزاینده در صنعت چاپ بوده است و کتاب های صوتی پیشرو این بازار هستند.

۱۲- AWS Elemental

AWS Elemental یکی از بزرگترین جذب و ادغام های آمازوناین شرکت که بعدها با عنوان Elemental Technologies شناخته شد به علت یکپارچه سازی قابلیت های سریع ویدیویی این شرکت با پلتفرم AWS آمازون خریداری شد. این شرکت پایه و اساس خدمات رسانه ای AWS آمازون بود که در سال ۲۰۱۷ رونمایی شد.

نکات قابل توجه در جذب و ادغام آمازون

  • ۸ خرید از ۱۲ خرید بزرگ آمازون به قیمت ۵۰۰ میلیون دلار و یا بیشتر بوده است
  • ۳ خرید از ۴ خریدی که ارزشی بیشتر از یک میلیارد داشتند از سال ۲۰۱۷ اتفاق افتاده‌اند
  • کوچکترین خرید آمازون در لیست ۱۲ شرکت بزرگ خریداری شده، خرید Elemental Technologies بوده با مبلغ ۲۹۶ میلیون دلار
  • این معاملات نشان از علایق به شدت متنوع آمازون است: رسانه و محتوا، زیرساخت‌های پخش محتوا، تجارت الکترونیک، سخت افزار پردازش، رباتیک، خانه هوشمند، و سلامت

آمازون نسبت به جذب و ادغام استارتاپ هایی که در مراحل اولیه بوده‌اند، تمایل بیشتری داشته است.

همانطور که در نمودار قابل مشاهده است، آمازون ۱۸ مورد از ۴۸ خرید خود را به استارتاپ هایی اختصاص داده که جذب سرمایه در مراحل سری A و بذرمایه داشته‌اند.

آمازون نسبت به جذب و ادغام استارتاپ هایی که در مراحل اولیه بوده‌اند، تمایل بیشتری داشته است.

روند جذب و ادغام آمازون در مقایسه با دیگر غول های تکنولوژی

جذب و ادغام های آمازون رشد پیوسته‌ای نسبت به گوگل، اپل، فیسبوک، و مایکروسافت داشته است.

روند جذب و ادغام آمازون در مقایسه با دیگر غول های تکنولوژی

درآمد آمازون با توجه به نوع کسب و کار

فروش آنلاین آمازون در سال های مختلف بیشترین حجم درآمدی را برای آمازون فراهم آورده است.

درآمد آمازون با توجه به نوع کسب و کار

بودجه محتوایی آمازون

یک نکته قابل توجه در آمازون، حجم بودجه محتوایی آن است.

تخصیص ۴٫۵ میلیارد دلار به بخش محتوا در سال ۲۰۱۷ حتی از بودجه محتوایی شرکت‌هایی که کار اصلی آن‌ها تولید محتواست، بیشتر است.

بودجه محتوایی آمازون

 

لطفا نظرات خود را در ارتباط با این مقاله با ما در میان بگذارید.

در خصوص آمارهای جذب و ادغام شرکت‌های فناور بزرگ می‌توانید مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

اینفوگرافی – بزرگترین جذب و ادغام های گوگل

اینفوگرافی – بزرگترین جذب و ادغام های اپل

محمدرضا سلطانی

نظر دهید