شتابدهنده هاردتک
اینفوگرافی - بزرگترین جذب و ادغام های اپل

اینفوگرافی – بزرگترین جذب و ادغام های اپل

جذب و ادغام های اپل

همچنان که اپل به ۱۰۰ امین تراکنش جذب و ادغام (Mergers and Acquisitions) خود پس از جذب Next Computer در سال ۱۹۹۶ رسیده است، در این اینفوگرافی برترین جذب های این غول تکنولوژی را به نمایش می‌گذاریم.

فیس آیدی (FaceID) که یکی از جدیدترین تکنولوژی هایی است که اپل در آخرین محصولات خود از آن استفاده کرده است.

این نوآوری مستقیما مربوط به اقدامات جذب و ادغام اپل است. شامل جذب شرکت هایی مانند PrimeSense، RealFace و Faceshift است.

بر اساس تجربه می‌توان گفت، اپل از جذب و ادغام به عنوان ابزاری برای بهبود محصولات پیشروی خود استفاده کرده است. این محصولات پیشرو در طول زمان از کامپیوتر به تلفن همراه هوشمند تغییر کرده اند.

طی سال‌ها این شرکت مبالغ هنگفتی را صرف خریداری فناوری های جدید کرده و آن را وارد اکوسیستم خود کرده است.

اما بزرگترین خریدهای اپل کدامند؟

طبق اطلاعات جمع آوری شده CB Insight، اینفوگرافی زیر، این موارد را نشان می‌دهد.

بزرگترین جذب و ادغام های اپل

لیست برترین جذب و ادغام های اپل

تاریخچه جذب های اپل نشاندهنده تغییر تمرکز اپل از مک (کامپیوتر شخصی) به آیفون و حالا به هوش مصنوعی است.

در اینجا ۱۲ جذب بزرگ اپل از سال ۱۹۹۶ ارائه شده‌اند:

۱- Beats Electronics

Beats بیتس یکی از بزرگترین جذب و ادغام های اپلخریداری و جذب بیتس با مبلغ ۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۵ بزرگتریم خرید اپل تاکنون است. اپل هر دو بخش موسیقی (خدمات پخش و انتشار اشتراکی موسیقی) و بخش الکترونیکی آن که تولید کننده هدفون، بلندگو و نرم افزارهای صوتی است، را جذب نمود. هدف اپل از این جذب، ارتقا سرویس موسیقی خودش گزارش شده است.

۲- Anobit Technologies

Anobit انوبیت یکی از بزرگترین جذب و ادغام های اپلجذب استارتاپ تولیدکننده قطعات نیمه هادی در سال ۲۰۱۱ با مبلغ ۵۰۰ میلیون دلار به علت قطعات حافظه فلش آن و تیم مهندسی چیپست آن بود.

۳- NeXT Computer

Next Computer نکست کامپیوتر یکی از بزرگترین جذب و ادغام های اپلاین شرکت توسعه نرم افزاری در سال ۱۹۹۶ با مبلغ ۴۰۰ میلیون دلار، یکی از ابتدایی ترین خریدها و جذب های برتر اپل بود که جهت بازگرداندن استیو جابز (Steve Jobs) به شرکتی که قبلا هم بنیان گذار آن بوده، استفاده شد.

۴- PrimeSense

PrimeSense یکی از بزرگترین جذب و ادغام های اپلشرکت تولید حسگرهای سه بعدی (۳D) که تامین کننده کینکت (Kinect) مایکروسافت بود با مبلغ ۳۶۰ میلیون دلار در سال ۲۰۱۳ جذب و در اپل ادغام شد. اکنون از تکنولوژی این شرکت در فیس آیدی آیفون X استفاده شده است.

۵- AuthenTec

AuthenTec بزرگترین جذب و ادغام های اپلشرکت تولید کننده سنسور اثر انگشت مستقر در فلوریدا که توسط اپل برای توسعه راهکار پرداخت اپل در سال ۲۰۱۲ با مبلغ ۳۵۶ میلیون دلار خریداری شد.

۶- PA Semi

Pasemi یکی از بزرگترین جذب و ادغام های اپلاولین شرکت تولید کننده نیمه هادی که توسط اپل در سال ۲۰۰۸ با قیمت ۲۷۸ میلیون دلار خریداری شد. طبق گفته ها علت خریداری، علاقه اپل به پردازنده های کم مصرف بود.

۷- Quattro Wireless

Quattro یکی از بزرگترین جذب و ادغام های اپلیک اپراتور شبکه موبایل که اپل پس از شکست در مزایده خرید AdMob در برابر گوگل، در سال ۲۰۱۰ درست قبل از معرفی آیپد، با قیمت ۲۷۵ میلیون دلار خریداری نمود.

۸- C3 Technologies

C3 Technologies یکی از بزرگترین جذب و ادغام های اپلاپل این شرکت را برای تقویت پروژه نقشه بردای خود با قیمت ۲۷۳ میلیون در سال ۲۰۱۱ خرید. این استارتاپ سومین شرکت در بخش نقشه برداری بود که اپل پس از Placebase در سال ۲۰۰۹ و Poly9 در سال ۲۰۱۰ خریداری نمود.

۹- Siri

siri یکی از بزرگترین جذب و ادغام های اپلیک دستیار مجازی هوشمند که در سال ۲۰۱۰ با مبلغ ۲۵۰ میلیون دلار برای افزودن قابلیت جستجوی صوتی به آیفون خریداری شد. از جمله موارد نادر است که اپل نام استارتاپ خریداری شده را تغییر نداده و از همان نام در اکوسیستم خود استفاده کرده است.

۱۰- Lattice Data

Lattice Data یکی از بزرگترین جذب و ادغام های اپلشرکت هوش مصنوعی که توسط سرمایه گذاری خطر پذیر گوگل پشتیبانی شده بود در سال ۲۰۱۷ با قیمت ۲۰۰ میلیون دلار خریداری شد. جدیدترین خرید بزرگ اپل در حوزه هوش مصنوعی است.

۱۱- Topsy Labs

Topsy Lab یکی از بزرگترین جذب و ادغام های اپلاین استارتاپ موتور جستجویی برای توییتر بود که در سال ۲۰۱۳ با مبلغ ۲۰۰ میلیون خریداری شد و پس از ۲ سال در ۲۰۱۵ تعطیل شد. اپل این استارتاپ را برای سازماندهی جستجوی خود جذب نمود.

۱۲- Turi

Turi یکی از بزرگترین جذب و ادغام های اپلاستارتاپی که پلتفرمی برای ایجاد برنامه های هوشمند و پیشگو داشت. این شرکت با قیمت ۲۰۰ میلیون دلار در سال ۲۰۱۶ جهت ایجاد توانمندی های هوش مصنوعی جذب شد.

نکات قابل توجه در جذب و ادغام اپل

  • بزرگترین خریدهای اپل کوچکتر از خریدهای آمازون و گوگل هستند.
  • هوش مصنوعی (AI) حوزه مورد توجه فعلی است.
  • به طور کلی این معاملات نشاندهنده تکامل استراتژی اپل طی زمان هستند.

 

لطفا نظرات خود را در ارتباط با این مقاله با ما در میان بگذارید.

در خصوص آمارهای جذب و ادغام شرکت‌های فناور بزرگ می‌توانید مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

اینفوگرافی – بزرگترین جذب و ادغام های گوگل

اینفوگرافی – بزرگترین جذب و ادغام های آمازون

محمدرضا سلطانی

نظر دهید