شتابدهنده هاردتک
اینفوگرافی - بزرگترین جذب و ادغام های گوگل

اینفوگرافی – بزرگترین جذب و ادغام های گوگل

جذب و ادغام های گوگل

پس از گذشت ۲۰۰ امین تراکنش جذب و ادغام (Mergers and Acquisitions) گوگل پس از خرید یوتیوب (YouTube) در این اینفوگرافی به بزرگترین جذب و ادغام های گوگل اشاره می‌کنیم.

۱۲ سال قبل زمانی این غول فناوری یوتیوب را به مبلغ ۱٫۷ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۶ خریداری نمود، یوتیوب کمتر از ۱۰۰ کارمند داشت و این جذب گوگل بزرگترین خریدش تا آن زمان بود.

برخی از جذب و ادغام های گوگل نتایج متنوعی برایش داشته است، خصوصا استارتاپ های سخت افزاری مانند موتورلا و استارتاپ اینترنت اشیا نست لبز (Nest Labs). گوگل موتورلا را با قیمتی کمتر از یک چهارم مبلغ خریداری شده در سال ۲۰۱۴ به لنوو فروخت.

گوگل علی رغم موفقیت های متفاوت، تمرکزش را روی سخت افزار بیشتر کرده است. به عنوان مثال خریداری بخش گوشی هوشمند پیکسل HTC به مبلغ ۱٫۱ میلیارد دلار.

در اینجا اینفوگرافی از بزرگترین جذب و ادغام های گوگل در طول تاریخ را مشاهده می‌کنید که توسط CB Insights تهیه شده است.

اینفوگرافی - بزرگترین جذب و ادغام های گوگل

لیست برترین جذب و ادغام های گوگل

در اینجا ۱۱ جذب و ادغام بزرگ گوگل را از سال ۲۰۰۶ ارائه می کنیم:

۱- Motorola Mobility

Motorola موتورلا یکی از بزرگترین جذب و ادغام های گوگلخرید موتورلا با قیمت ۱۲٫۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۲ بزرگترین جذب و ادغام گوگل تاکنون است. مزیت کلیدی این خرید علاوه بر دسترسی به هزاران حق اختراع موتورلا، تضمین آینده اکوسیستم اندروید با استفاده از قابلیبت های تولید گوشی هوشمند بود.

۲- Nest Laps

Nest Labs نست لبز یکی از بزرگترین جذب و ادغام های گوگلخرید نست لبز به مبلغ ۳٫۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۴ به عنوان نقطه ورود گوگل به اینترنت اشیا بود. جذب تولید کننده ترموستات‌ها و سنسورها دود، گوگل را قادر ساخت تا جایگاهش را در منازل پررنگ تر کند و همچنین فرصت های بیشتری را برای اکوسیستم اندروید فراهم کند.

۳- DoubleClick

Doubleclick دابل کلیک یکی از بزرگترین جذب و ادغام های گوگلخرید دابل کلیک با قیمت ۳٫۱ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۷ به عنوان یک شرکت خدمات تبلیغاتی، بزرگترین خرید گوگل تا آن زمان محسوب می‌شد. به عنوان مکملی برای فعالیت‌های گوگل خریداری شد. این ادغام پایه و اساسی برای کسب و کار پر سود نمایش تبلیغات برای گوگل شد.

۴- YouTube

YouTube یوتیوب یکی از بزرگترین جذب و ادغام های گوگلیوتیوب به عنوان پلتفرم پیشرو به اشتراک گذاری ویدیو، اولین خرید گوگل در محدوده میلیارد دلاری بود که با مبلغ ۱٫۷ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۶ خریداری شد. گوگل با این خرید تغییر از رسانه سنتی تلوزیون به تماشای آنلاین را پیش بینی کرد و عاملی برای افزایش ترافیک آن و گسترش کسب و کار نمایش تبلیغات اش شد.

۵- Waze

waze ویز یکی از بزرگترین جذب و ادغام های گوگلویز، استارتاپ ارائه دهنده خدمات نقشه، داده های ترافیکی جامعه را برای گوگل فراهم کرد تا عملکرد گوگل مپس (Google Maps) را بهبود بخشد. بهبودهایی مانند پیش بینی دقیق زمان سفر و پیشنهاد مسیرهای جایگزین. این استارتاپ با مبلغ ۱٫۱۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۳ خریداری شد.

۶- HTC – Pixel Smartphone Division

HTC یکی از بزرگترین جذب و ادغام های گوگلاچ‌تی‌سی جدیدترین خرید گوگل در حوزه سخت افزار است که در سال ۲۰۱۷ با مبلغ ۱٫۱ میلیارد دلار اتفاق افتاد. اگر چه این خرید شامل تجهیزات تولید نمی‌شد، اما توانست تیم گوشی هوشمند HTC را برای رقابت با آیفون اپل، به گوگل ملحق کند.

۷- AdMob

AdMob یکی از بزرگترین جذب و ادغام های گوگلادموب در سال ۲۰۰۹ با قیمت ۷۵۰ میلیون دلار خریداری شد. این شرکت تبلیغاتی موبایلی در سال ۲۰۰۶ تاسیس شد و گوگل با هدف افزایش گسترده تبلیغات موبایلی خریداری شد.

۸- ITA Software

ITA software یکی از بزرگترین جذب و ادغام های گوگلاین شرکت فراهم کننده خدمات و فناوری اطلاعات هواپیمایی جهت توسعه قابلیت های جستجو و تقویت جستجوهای پرواز توسط گوگل در سال ۲۰۱۱ با قیمت ۷۰۰ میلیون دلار جذب و ادغام شد.

۹- DeepMind

DeepMind یکی از بزرگترین جذب و ادغام های گوگلدیپ مایند به عنوان برجسته ترین خرید گوگل در حوزه یادگیری ژرف در سال ۲۰۱۴ با قیمت ۶۵۰ میلیون دلار جذب شد. این استارتاپ در سال ۲۰۱۰ تاسیس شده بود و کمتر از ۱۰۰ کارمند داشت.

۱۰- Postini

Postini یکی از بزرگترین جذب و ادغام های گوگلپوستینی، یک استارتاپ ایمنی ارتباطات، در سال ۲۰۰۷ با مبلغ ۶۲۵ میلیون دلار جهت تقویت ایمنی اپ های گوگل خریداری شد. گوگل قبل از خرید این استارتاپ از خدمات این شرکت در فیلترینگ ایمیل های اسپم در جیمیل استفاده می‌کرد.

۱۱- Apigee

apigee یکی از بزرگترین جذب و ادغام های گوگلتامین کننده پلتفرم API توسط گوگل برای توسعه خدمات سازمانی و محصولات ابری خود در سال ۲۰۱۶ با مبلغ ۶۲۵ میلیون دلار خریداری شد.

نکات قابل توجه در جذب و ادغام گوگل

  • گوگل بیش از ۲۶ میلیارد دلار برای خرید ۱۱ ادغام بزرگ خود کرده است.
  • جذب و ادغام موتورلا در سال ۲۰۱۲ با مبلغ ۱۲٫۵ میلیارد دلار با اختلاف بزرگترین خرید گوگل بوده است.
  • کوچکترین شرکت ها در این لیست دو شرکت Postini و Apigee با مبلغ ۶۲۵ میلیون دلار هستند.
  • ۶ شرکت از ۱۱ شرکتی که ارائه شده با مبلغی بیش از ۱ میلیارد دلار خریداری شده‌اند.
  • یوتیوب اولین خرید گوگل در محدوده میلیارد دلاری بوده است.
  • این جذب و ادغام های گوگل استراتژی این شرکت را در طول زمان نشان می‌دهد. از فناوری تبلیغات در اواخر دهه ۲۰۰۰ به موبایل و هوش مصنوعی در دهه ۲۰۱۰٫

 

لطفا نظرات خود را در ارتباط با این مقاله با ما در میان بگذارید.

در خصوص آمارهای جذب و ادغام شرکت‌های فناور بزرگ می‌توانید مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

اینفوگرافی – بزرگترین جذب و ادغام های اپل

اینفوگرافی – بزرگترین جذب و ادغام های آمازون

محمدرضا سلطانی

نظر دهید