شتابدهنده هاردتک
اینترنت اشیا چیست - ارزش بالقوه IoT در 9 کاربرد

اینترنت اشیا چیست – ارزش بالقوه IoT در ۹ کاربرد

توانایی اتصال دنیای فیزیکی به اینترنت و سایر شبکه های داده، پیامدهای ژرفی برای جامعه و اقتصاد دارد. اینترنت اشیا (IoT) امکان نظارت و مدیریت عملیات را هزاران کیلومتر دورتر فراهم می‌کند. مانند ردیابی کالاها هنگام عبور از اقیانوس‌ها یا شناسایی تغییرات فشار خون بیماران دیابتی که ممکن است نشانه ای از حمله قلبی باشد.

اینترنت اشیا چگونگی تعامل ما با جهان فیزیکی را بازطراحی می‌کند. راه‌هایی برای انجام تجارت، مدیریت زیرساخت‌های عمومی ‌و سازمان دهی زندگی مردم که قبلا ممکن نبود، اکنون به راحتی در دسترس است. اندازه‌گیری کامل تغییرات و تاثیراتی که این فناوری فراهم می‌کند، مقدور نیست.

تعریف اینترنت اشیا

اینترنت اشیا را حسگرها (Sensor) و محرک‌های متصل از طریق شبکه‌ها به سیستم‌های محاسباتی تعریف می‌کنیم. این سیستم‌ها توانایی کنترل و مدیریت سلامت و فعالیت اشیا و ماشین آلات متصل را دارند. سنسورها و حسگرهای متصل امکان نظارت بر دنیای طبیعی، مردم و حیوان را فراهم می‌کنند.

ویدیو: اینترنت اشیا چیست؟

اینترنت اشیا در دنیای امروز

اینترنت اشیا هنوز در مراحل اولیه رشد خود است. هر روز ماشین‌ها، کانتینرهای حمل و نقل، عناصر زیرساختی، وسایل نقلیه و افراد بیشتری با سنسورهای متصل به شبکه مجهز می‌شوند تا بتوانند گزارش وضعیت خود را ارسال، دستورالعمل‌های متناسب را دریافت و حتی بر اساس اطلاعات دریافتی اقدام کنند.

طبق برآورد بیش از نه میلیارد دستگاه متصل در سراسر جهان از جمله گوشی هوشمند و رایانه وجود دارد. انتظار می‌رود این تعداد در دهه آینده به طور چشمگیری افزایش یابد، به طوری که در سال ۲۰۲۵ بین ۲۵ تا ۵۰ میلیارد دستگاه متصل وجود خواهد بود.

آنچه به عنوان تعریف اینترنت اشیا شناخته‌ایم، به مدت دو دهه تکامل یافته است. برای مثال، تولید کنندگان و خرده فروشان کالاهای مصرفی از برچسب‌های RFID برای حمل و نقل پالت استفاده می‌کنند. امروزه ما وارد مرحله حیاتی تکامل IoT شده‌ایم. تعدادی از تغییرات مهم فناوری به منظور افزایش کاربرد اینترنت اشیا صورت گرفته است.

قیمت سخت افزار اینترنت اشیا در حال کاهش است، سنسورها، قدرت پردازش، پهنای باند شبکه و ذخیره سازی ابری (Cloud Storage) را در دسترس کاربران بیشتری قرار می‌دهد و طیف گسترده‌ای از کاربردهای IoT را عملی می‌سازد.

همچنان پیشرفتی برای کاهش هزینه های تکنولوژی پوشش بی سیم وجود دارد که یکی از دلایل اصلی برای پذیرش گسترده آن است. کاربردهای IoT همچنین از پیشرفت‌های کلان‌داده (Big Data) و قابلیت‌های پیشرفته تجزیه و تحلیل استفاده می‌کنند.

در حالی است که بهبودهای هزینه‌ای بیشتر و پیشرفت‌های مداوم در زمینه تکنولوژی برای دستیابی به حداکثر تاثیر اقتصادی پیش‌بینی شده برای سال ۲۰۲۵، مورد نیاز است.

ظهور اکوسیستم اینترنت اشیا نیز یک توانمندساز دیگر در این حوزه است. این اکوسیستم شامل فروشندگان متخصص در حوزه سخت افزار و نرم افزار IoT، یکپارچه سازان سیستم‌ها، و یک جامعه رو به رشد از کاربران IoT تجاری و مصرف کننده است. اقدامات سیاست گذاران نیز می‌تواند بر پیشرفت و یا تضعیف اینترنت اشیا تاثیرگذار باشد.

اینترنت اشیا چیست - ارزش بالقوه IoT در 9 کاربرد

تأثیر اقتصادی بالقوه‌ای که برای کاربردهای IOT در سال ۲۰۲۵ برآورد می‌شود، بستگی به اقدامات مرتبط با افزایش امنیت داده‌ها، حفاظت از حریم شخصی و مالکیت معنوی و حمایت از قابلیت همکاری در دستگاه‌ها و سیستم‌های IoT دارد. خصوصا در اقتصادهای در حال توسعه که زیرساخت‌های داده کم هزینه مورد نیاز است. سازمان‌های دولتی با همکاری با کسب و کارها، مصرف کنندگان و ارائه دهندگان فناوری می‌توانند روی اکوسیستم تاثیر گذار باشند.

در نهایت، استفاده از فناوری‌های اینترنت اشیا برای فعالیت‌های انسانی، نشان دهنده پتانسیل تغییرات گسترده‌ای در زندگی مردم است. اینترنت اشیا پتانسیل خود را برای بهبود سلامت انسان ها در ابزارهای جدید برای مدیریت شرایط افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن و افزایش کاربرد آن در تناسب اندام برای جلوگیری از بیماری‌ها، نشان داده است.

مردم بیشترین منفعت را از کاربردهای فناوری IoT می‌برند. کاهش زمان رفت و آمد، صرفه جویی در هزینه انرژی، افزایش ارزش محصولات خرده فروشی و مصرفی طراحی شده با داده‌های IoT، و لذت بردن از زندگی در شهرها و خانه‌های امن تر، نمونه‌هایی از تاثیر ملموس این فناوری در زندگی ماست.

همکاری بین سیستم‌های اینترنت اشیا

از مجموع ارزش بالقوه‌ای که می‌توان از طریق استفاده از اینترنت اشیا کسب کرد، ۴۰ درصد از این مقدار، به طور متوسط، نیازمند همکاری و کارکرد سیستم‌های متعدد IoT در کنار یکدیگر است. ۶۰ درصد از ارزش بالقوه قابل ایجاد از کاربردهای کارگاهی نیازمند توانایی همکاری، ادغام و تجزیه و تحلیل داده‌ها از سیستم‌های مختلف IoT است. هماهنگی و یکپارچگی کاربردهای مختلف اینترنت اشیا برای بهره‌مندی ۴ تریلیون دلاری از توان بالقوه آن در میان کاربردهای ۹ گانه مطرح در این گزارش با حجم ۱۱٫۱ تریلیون دلار ضروری است.

 

استفاده از داده‌های اینترنت اشیا

بیشتر داده‌های استخراج شده از اینترنت اشیا به طور کلی استفاده نمی‌شود و یا از آن بهره‌برداری حداکثری نمی‌شوند. به عنوان مثال، کمتر از ۱ درصد از داده های تولید شده توسط ۳۰۰۰۰ سنسور در یک دریچه نفتی در حال حاضر برای تصمیم گیری استفاده می‌شود. برای مثال، در سیستم‌های اتوماسیون تولید در سطح کارخانه، بیشتر اطلاعات برای کنترل در لحظه و یا تشخیص ناهنجاری‌ها استفاده می‌شوند. مقدار زیادی از ارزش همچنان باید با استفاده از داده‌های بیشتر، و نیز استفاده از کاربردهای پیشرفته‌تر IoT، مانند استفاده از داده‌های عملکرد برای نگهداری و تعمیرات (نت) پیش بینی شده یا تجزیه و تحلیل جریان‌های کاری برای بهینه سازی کارایی عملیاتی، کسب شود. در واقع، IoT می‌تواند یک منبع کلیدی برای کلان‌داده (Big Data) باشد تا برای کسب ارزش و یا توسعه همکاری بین سیستم‌های IoT مورد استفاده قرار گیرد.

ارزش ایجادی اینترنت اشیا در اقتصادهای در حال توسعه در مقابل اقتصادهای توسعه یافته

به طور کلی، در طول ده سال آینده، میزان ارزش ایجادی از اینترنت اشیا در اقتصادهای توسعه یافته، به علت ارزش بیشتر مرتبط با هر کاربرد در آن اقتصاد، بیشتر است. با این حال، تعداد کاربردهای بالقوه IoT در اقتصادهای در حال توسعه بیشتر است. سطح ارزش در اقتصادهای پیشرفته و در حال توسعه بسته به محیط، صنعت و کاربرد متفاوت خواهد بود. کاربردهایی که بیشترین ارزش را در اقتصادهای در حال توسعه به ارمغان می‌آورند، متفاوت از آنهایی هستند که در اقتصادهای پیشرفته موجب ارزش هستند. در برخی موارد، به دلیل اینکه فناوری‌های مرسوم برای جایگزینی وجود ندارد، اقتصادهای در حال توسعه می‌توانند در پیاده سازی IoT شگفت آور باشند. ۶۲ درصد از تاثیرات اقتصادی سالانه کاربردهای IOT در سال ۲۰۲۵ در اقتصادهای پیشرفته برآورد شده و ۳۸ درصد آنها در اقتصادهای در حال توسعه.

 

 

ارزش ایجادی اینترنت اشیا IoT در اقتصادهای در حال توسعه در مقابل اقتصادهای توسعه یافته در محل کاربردهای مختلف

 

پتانسیل اقتصادی کاربردهای تجاری اینترنت اشیا بیشتر از کاربردهای مصرف کنندگان است

به لطف پوشش رسانه‌ای از ابزارهای نظارت بر تناسب اندام و اتوماسیون خانگی، کاربردهای مصرف کنندگان (B2C) از فناوری IoT توجه زیادی را به خود جلب کرده است. در حالی که این کاربردها پتانسیل بالایی برای ایجاد ارزش دارند، تجزیه و تحلیل‌ها نشان می‌دهد که از استفاده IoT در کاربردهای تجاری و سازمانی (B2B) ارزش بیشتر ایجاد می‌کند. در بسیاری از موارد، از جمله در کاربردهای کارگاهی (معدن، نفت و گاز، و ساخت و ساز)، تاثیر مستقیمی بر مصرف کنندگان وجود ندارد. ارزش بیشتر زمانی ایجاد می‌شود سیستم‌های IoT مصرف کنندگان (B2C) و سیستم‌های تجاری (B2B) به یکدیگر متصل شوند.

کاربران اینترنت اشیا بیشترین ارزش بالقوه آن را کسب می‌کنند

مانند سایر بازارهای تکنولوژیکی، مشتری نهایی، در نهایت بیشترین ارزش را کسب می‌کند. مشتریان (از قبیل کارفرمایان، اپراتورهای ناوگان حمل و نقل و مصرف کنندگان) تا ۹۰ درصد از فرصت‌های ارزش افزوده کاربردهای اینترنت اشیا را کسب می‌کنند. در بسیاری از کاربردها، مشتریان به صورت مستقیم و یا غیرمستقیم ارزش ایجاد شده از فناوری IoT را جذب می کنند. مشتریان ماشین‌های کارآمدتری که با استفاده از فناوری IoT تولید شده‌اند را خریداری می‌کنند مثالی از کسب منفعت غیر مستقیم است. از فرصت‌های ایجاد ارزش نشات گرفته از اینترنت اشیا که برای تامین کنندگان فناوری در دسترس هستند، به طور کلی بیشترین سهم احتمالا به خدمات و نرم افزار اختصاص می‌یابد و سهم کمتری به سخت افزار.

اینترنت اشیا مبنای رقابت را تغییر و باعث ایجاد مدل های کسب و کار جدید می‌شود

اینترنت اشیا مدل های جدید کسب و کار را امکان‌پذیر و در بعضی موارد مجبور به ایجاد می‎‌کند. به عنوان مثال، با توانایی نظارت بر دستگاه‌هایی که در کارگاه‌های مشتریان استفاده می‌شوند، سازندگان تجهیزات صنعتی می‌توانند از فروش تجهیزات و ماشین آلات به فروش خدمات تغییر کنند. داده‌های سنسور به سازنده می‌گوید که چقدر ماشین آلات استفاده شده، و او را قادر می‌سازد تا با توجه به میزان استفاده از آن هزینه دریافت کند. خدمات و سرویس تعمیر و نگهداری می‌تواند به نرخ ساعتی، یا تحت قرارداد سالانه محاسبه شود. خدمات ممکن است شامل آپدیت و ارتقاء دوره‌ای (برای مثال دانلود نرم افزار) باشد. عملکرد ماشین آلات می‌تواند طراحی مدل‌های جدید ماشین آلات را پیشنهاد دهد و یا به تولید کننده کمک کند تا محصولات و خدمات اضافی را به فروش برساند. این رویکرد «به عنوان یک خدمت (as-a-service)» (اجاره خدمات) می‌تواند ارتباط نزدیکی بین تامین کننده با مشتریان فراهم کند که رقبا برای بر هم زدن آن دچار مشکل شوند.

برای تامین کنندگان فناوری های اینترنت اشیا، انتخاب مدل کسب و کار پیچیده است. این صنعت در مراحل اولیه قرار دارد و مزیت رقابتی مزیت و مدل های کسب و کار موفقیت آمیز تکامل می‌یابند.

کاربردهای اینترنت اشیا

اگر با دیدگاه محل استقرار فناوری اینترنت اشیا به کاربردهای متنوع آن نگاه کنیم ۹ محل استقرار قابل تصور است: خانه، دفتر کار، کارخانه‌ها، کارگاه‌ها، شهرها، انسان، خرده فروشی، وسایل نقلیه و محیط خارجی

کاربردهای اینترنت اشیا با توجه به محل استقرار IoT

کاربرد اینترنت اشیا برای انسان

دو نوع از برنامه‌های کاربردی فناوری اینترنت اشیا برای انسان (Human) فراهم شده‌اند. اولین نوع، سلامت و تناسب اندام (Fitness) و دومین نوع بهره‌وری انسان یعنی استفاده از فناوری IoT برای بهبود عملکرد در محل کار است.

سلامت و تناسب اندام انسان

اینترنت دارای پتانسیل تغییرات اساسی در سلامت انسان (Human Health) است. IoT با استفاده از دستگاه های متصل برای نظارت مداوم بر بیماران در طول زندگی روزمره آن‌ها، به خصوص کسانی که با بیماری مزمن مانند دیابت دارند، می‌تواند باعث بهبود بیماران با درمان‌های تجویزی شود، از بستری شدن و عوارض بعد از بستری شدن جلوگیری کند و متضمن بهبود کیفیت زندگی برای صدها میلیون بیمار باشد. این امر می‌تواند تاثیر اقتصادی ۱۷۰ میلیارد دلاری کنونی را به ۱٫۶ تریلیون دلار در سال در سال ۲۰۲۵ برساند. استفاده از سیستم های IoT می‌تواند منافع اجتماعی به ارزش بیش از ۵۰۰ میلیارد دلار در سال بر اساس بهبود سلامت کاربران و کاهش هزینه مراقبت از بیماران مبتلا به بیماری‌های مزمن فراهم کند.

بهره‌وری انسان

کاربردهای بهره‌وری انسانی (Human Productivity) شامل استفاده از دستگاه‌های واقعیت افزوده مانند عینک‌های هوشمند است که از طریق آن می‌توان داده‌ها را برای هدایت عملکرد کارگران کارخانه نمایش داد. عینک هوشمند می‌تواند اطلاعاتی مانند دستورالعمل‌های مربوط به کارهای فیزیکی را در زاویه دید کارگران ارائه دهد که به آن‌ها اجازه می‌دهد بدون مراجعه به کامپیوتر مراحل صحیح انجام کار را دریابند. با استفاده از داده های IoT، شرکت‌ها می‌توانند شغل‌ها و پروسه‌های خود را دوباره بازطراحی کنند تا کارایی بیشتری داشته باشند. این فناوری می‌تواند به کارکنانی که در جابجایی هستند کمک کند تا با هم ارتباط برقرار کنند و کارآیی بیشتری داشته باشند. این برنامه‌ها می‌توانند تا سال ۲۰۲۵، از ۱۵۰ تا ۳۵۰ میلیارد دلار درآمد در اقتصاد تاثیرگذار باشد.

کاربرد اینترنت اشیا در خانه

طیف گسترده‌ای از دستگاه‌ها و کاربردهای IoT برای استفاده در خانه (Home)، از جمله ترموستات‌های متصل، وسایل هوشمند و جاروبرقی‌های خود هدایت شونده و … در حال ظهور هستند. همانطور که این دستگاه‌ها تکامل می‌یابند، انتظار می‌رود بزرگترین تاثیر اقتصادی از اینترنت اشیا در خانه اتوماسیون (Automation) باشد، که می‌تواند ۱۰۰ نفر-ساعت کار در سال را برای خانواده معمولی کاهش دهد. این امر می‌تواند در سال ۲۰۲۵ به ارزش حدود ۱۳۵ میلیارد دلار برسد. بزرگترین تأثیر دیگر از سوی مدیریت انرژی (تا ۱۱۰ میلیارد دلار در سال)، سپس امنیت خواهد بود. در کل، برآورد می‌شود کاربردی IOT در خانه توانایی تاثیر اقتصادی ۲۰۰ تا ۳۵۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۵ داشته باشد.

کاربرد اینترنت اشیا برای خانه و مسکن

کاربرد اینترنت اشیا در محیط‌های خرده فروشی

محیط‌های خرده فروشی (Retail Environments) به طور گسترده به فضاهای فیزیکی اتلاق می‌شوند که مصرف کنندگان در تجارت به خرید کالا یا خدمات می‌پردازند. فروشگاه‌های سنتی مانند سوپرمارکت‌ها، فضاهای ارائه خدمات مانند بانک، تئاتر، و فضای ورزشی نیز در این دسته قرار می‌گیرند. عملا اینترنت اشیا در محیط‌های فیزیکی خرده فروشی به کار گرفته می‌شود.

اینترنت اشیا و IoT در محیط‌های خرده فروشی

محیط‌های خرده فروشی در طول دو دهه گذشته به دلیل معرفی فناوری‌های اطلاعاتی، از جمله افزایش خرید آنلاین، تغییرات قابل توجهی داشته‌اند. اینترنت اشیا می‌تواند باعث تغییرات بیشتری شود، همچنین IoT می‌تواند برای خرده فروشان سنتی ابزارهایی برای رقابت و همزیستی فراهم کند. برای مثال، اینترنت اشیا می‌تواند خریداران را در هنگام ورود به فروشگاه به سوی مواردی که به صورت آنلاین جستجو کرده‌اند، هدایت کند، و یا کوپن شخصی برای خرید داخل فروشگاه ارسال کند. فناوری IoT همچنین می‌تواند داده‌ها را برای بهینه سازی چیدمان داخلی فروشگاه، امکان پرداخت کاملا اتوماتیک و مدیریت دقیق موجودی را فراهم کند. این موارد می‌تواند باعث ایجاد نوآوری در مدل های کسب و کار  شود و خرده فروشان را قادر به بهبود بهره‌وری، کاهش هزینه‌ها و افزایش فروش کند. این کاربردهای IoT می‌تواند تاثیر اقتصادی ۴۱۰ میلیارد تا ۱٫۲ تریلیون دلار در سال در ۲۰۲۵ داشته باشد.

کاربرد اینترنت اشیا در دفاتر کار

دفاتر کار (Offices) را به عنوان محیط فیزیکی تعریف می‌شوند که در آن کار دانشی فعالیت اصلی است. مزایای اصلی استفاده از اینترنت اشیا در دفتر کار در مدیریت انرژی و امنیت است. اپراتورهای ساختمان‌های اداری با استفاده از دوربین‌های امنیتی دیجیتال با قابلیت‌های پیشرفته پردازش تصویر می‌توانند بدون نیاز به حضور نگهبانان بر محیط کار نظارت کنند. برآورد می‌شوند استفاده از IoT در دفاتر کار در مبحث مدیریت انرژی ۲۰ درصد مصرف انرژی را کاهش دهد. در کل کاربردهای اینترنت اشیا در دفاتر کار مجموعا می‌تواند در سال ۲۰۲۵، تاثیر اقتصادی ۷۰ تا ۱۵۰ میلیارد دلاری داشته باشد.

کاربرد اینترنت اشیا در کارخانه ها

کارخانه ها (Factories) یکی از بزرگترین منابع ارزش در پذیرش اینترنت اشیا هستند، که به طور بالقوه تاثیر اقتصادی ۱٫۲ تا ۳٫۷ تریلیون دلار در سال تولید می‌کنند. کارخانجات تمام محیط‌های تولید استاندارد شده را شامل می‌شوند. لذا مزایای استفاده از IoT بیمارستان‌ها، محیط‌های کشاورزی و همچنین امکانات تولید را شامل می‌شود. در کارخانه ها، ارزش ایجادی از اینترنت اشیا به طور عمده به علت بهبود بهره‌وری است که شامل ۱۰ تا ۲۰ درصد صرفه جویی در انرژی و ۱۰ تا ۲۵ درصد بهبود بالقوه در بهره‌وری نیروی کار است. بهبود در نگهداری و تعمیرات (نت) تجهیزات، بهینه‌سازی موجودی، و سلامت و ایمنی کارکنان نیز منابع ارزش در کارخانه ها هستند.

کاربرد اینترنت اشیا و IoT در کارخانه ها

کاربرد اینترنت اشیا در کارگاه ها

 

کارگاه ها (Worksites) را به عنوان محیط های تولید سفارشی مانند معدن، سایت‌های استخراج نفت و گاز و سایت‌های ساختمانی تعریف می‌کنیم. شرکت‌های پیشرو در کارگاه های خود از پیشگامان استفاده از تکنولوژی اینترنت اشیا بوده‌اند. امروزه یک پلتفرم معمولی حفاری نفت ممکن است از ۳۰،۰۰۰ سنسور استفاده کند که تا بر عملکرد ده ها سیستم نظارت کند. در معدن، وسایل نقلیه خود ران، از جمله ماشین‌های حفاری و کامیون های سنگین، به منظور ساده سازی عملیات و کاهش هزینه‌ها کمک می‌کنند. به طور کلی، بهبود در عملیات ناشی از کاربرد IoT می‌تواند در سال ۲۰۲۵ در کارگاه ها بیش از ۴۷۰ میلیارد دلار در سال باشد.

کاربرد اینترنت اشیا و IoT در کارگاه ها

دومین منبع عمده ارزش -به طور بالقوه بیش از ۳۶۰ میلیارد دلار در سال- نگهداری و تعمیرات (نت) تجهیزات پیشرفته خواهد بود. شرکت‌ها با استفاده از سنسورها برای نظارت بر سلامت ماشین آلات در حال استفاده، می‌توانند نگهداری و تعمیرات را به مدل اقتضایی (تعمیر و نگهداری تجهیزات در صورت نیاز واقعی از طریق تجزیه و تحلیل و پیش بینی) به جای تکیه بر یک برنامه تعمیر و نگهداری منظم و یا تعمیر تجهیزات تنها در زمان خرابی، تغییر دهند. شرکت‌ها همچنین می‌توانند با استفاده از اینترنت اشیا سلامت و ایمنی انسان را بهبود ببخشند. در مجموع، برآورد می‌شود که IoT در کارگاه ها می‌تواند تاثیر اقتصادی ۱۶۰ تا۹۳۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۵ برساند.

کاربرد اینترنت اشیا در وسایل نقلیه

در کاربردهای وسایل نقلیه (Vehicles)، پتانسیل اینترنت اشیا برای نظارت و بهبود عملکرد هواپیماها، قطارها و سایر وسایل نقلیه در هنگام استفاده مشهود است و می‌تواند ۲۱۰ تا۷۴۰ میلیارد دلار در سال در اثر استفاده IOT برای این مقوله در سال ۲۰۲۵ تولید کند.

کاربرد اینترنت اشیا و IoT در وسایل نقلیه

کاربرد اینترنت اشیا در شهرها

شهرها (Cities) با فناوری اینترنت اشیا جایگاه بسیار زیادی از نوآوری‌ها در قالب نام شهر هوشمند هستند. از آنجایی که شهرها موتور رشد اقتصادی جهانی هستند، انتظار می‌رود که ۶۰۰ شهر بزرگ جهان تا سال ۲۰۲۵ باعث رشد ۶۵ درصدی تولید ناخالص داخلی (GDP) جهانی را شوند؛ تأثیر فناوری‌های IoT در این حوزه قابل توجه خواهد بود. بهره‌مندی شهرها از اینترنت اشیا در چهار حوزه، حمل و نقل (Transportation)، امنیت عمومی و سلامت (Public Safety and Health)، مدیریت منابع (Resource Management) و ارائه خدمات (Service Delivery) مطرح است.

کاربرد اینترنت اشیا و IoT در شهرها

حمل و نقل بزرگترین کاربرد است و شامل سیستم‌های مبتنی بر IoT برای مدیریت جریان ترافیک و وسایل نقلیه خودران است. به عنوان مثال، در استفاده از IoT پتانسیل اقتصادی زیادی وجود دارد که می‌تواند از تنظیم برنامه‌های رفت و آمد براساس اطلاعات واقعی ردیابی سیستم‌های حمل و نقل عمومی (اتوبوس‌ها و قطارها) استفاده کند. تا ۷۰ درصد زمان رفت و آمد امروز، زمان اضافی بین رسیدن وسیله نقلیه به ایستگاه تا ترک آن می‌باشد. کاهش این زمان در جهان می‌تواند موجب صرفه جویی ۶ میلیارد دلاری  شود. در کل، کاربردهای حمل و نقل ارزش بیش از ۸۰۰ میلیارد دلاری در سال برای شهرهای جهان دارد.

 

بزرگترین تاثیر بعدی در بهداشت عمومی خواهد بود تا نزدیک به ۷۰۰ میلیارد دلار در سال، که عمدتا از بهبود کیفیت آب و هوا است که مرگ و میر ناشی از آلودگی را کاهش می‌دهد. استفاده از ابزارهای سنجش هوشمند IoT برای کاهش تلفات برق در سیستم توزیع و سنسورهایی برای تشخیص نشت آب می‌تواند ارزش ۶۹ میلیارد دلار در سال در سطح جهانی داشته باشد. به طور کلی، برآورد می‌شود، استفاده از IoT در شهرها توانایی تأثیر اقتصادی ۹۳۰ میلیارد تا ۱٫۶ تریلیون دلار در سال در ۲۰۲۵ داشته باشد.

کاربرد اینترنت اشیا در محیط بیرونی

کاربردهای فناوری اینترنت اشیا در محیط بیرونی شامل تمامی خارج از موارد ذکر شده خواهد بود. اینها مواردی هستند که در محیط‌های بین شهری اتفاق می‌افتند. به عنوان مثال، این شامل استفاده از IoT برای بهبود مسیریابی کشتی ها، هواپیماها و سایر وسایل نقلیه بین شهرها با استفاده از سیستم پیشرفته ناوبری که توسط سنسورهای مختلف به روز می‌شود. این همچنین شامل استفاده از اینترنت اشیا در ردیابی کانتینرهای و بسته‌های مرسولات می‌شود. این کاربردها می‌توانند تاثیر اقتصادی ۵۶۰ تا۸۵۰ میلیارد دلاری در سال ۲۰۲۵ داشته باشند.

برآورد تاثیر بالقوه کاربردهای اینترنت اشیا در سال ۲۰۲۵

با استفاده از رویکرد پایین به بالا در خصوص میزان تاثیر اینترنت اشیا بر کل زنجیره ارزش (یعنی کسب و کار، مصرف کننده، تامین کننده و دولت) می‌توان طیف گسترده‌ای از انواع برنامه‌ها، از جمله عملیات، توانایی فروش، توسعه محصول، و برنامه‌های کاربردی امنیتی و ایمنی را مورد بررسی قرار داد.

بر اساس طیف وسیعی از نرخ پذیرش IoT، روند اقتصادی و جمعیت شناختی و تکامل تکنولوژی در ده سال آینده، برآورد می‌شود که تاثیر اقتصادی کاربردهای IOT می‌تواند از۳٫۹ تا ۱۱٫۱ تریلیون دلار در سال تا سال ۲۰۲۵ برسد. میزان تاثیر واقعی به تعدادی از عوامل بستگی دارد، از جمله کاهش هزینه‌های تکنولوژی و سطح پذیرش مصرف کنندگان و کارگران. برآوردها بر مبنای ۹ محیط کاربرد اینترنت اشیا قبلا مطرح شدند و در جدول زیر به صورت خلاصه ارائه می‎‌گردند. بیشترین ارزش را کارخانه ها و در رتبه بعدی محیط شهری ایجاد خواهند کرد.

برآورد تاثیر بالقوه کاربردهای اینترنت اشیا در سال 2025 IoT

محمدرضا سلطانی

نظر دهید